Error: Your upload path is not valid or does not exist: /home/htafesti/public_html/wp-content/uploads Thaipusam Festivali Turu | Hindistan | Dünya Festival Turları

Thaipusam Festivali

Thaipusam Festivali | Hindistan
PAYLAŞ
Hareket Noktaları
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
(kişi başı)
Her yıl Ocak ve Şubat aylarında ayın dolunay haline geldiği günlerde gerçekleşen Thaipusam Festivali, Tanrı Shiva’nın en küçük oğlu Hindu Tanrılarından Lord Murugan’a ithaf edilmiş bir dinsel törendir.
Dünya Festival Turları

Her yıl Ocak ve Şubat aylarında ayın dolunay haline geldiği günlerde gerçekleşen Thaipusam Festivali, Tanrı Shiva’nın en küçük oğlu Hindu Tanrılarından Lord Murugan’a ithaf edilmiş bir dinsel törendir.

THAİPUSAM FESTİVALİ

Her yıl Ocak ve Şubat aylarında ayın dolunay haline geldiği günlerde gerçekleşen Thaipusam Festivali, Tanrı Shiva’nın en küçük oğlu Hindu Tanrılarından Lord Murugan’a ithaf edilmiş bir dinsel törendir.  

Thaipusam güney Hindistan’daki Tamil Hintleri tarafından kutlanan kutsal festival,  Hint nüfusunun oldukça fazla olduğu bir ülke olarak Malezya’da da kutlanıyor. Batu Mağaraları Kuala Lumpur’daki festivalin kutlanma yeridir. Her yıl milyonlarca Hindu ve turist festival zamanı buraya akın ediyor.

Dünyanın en ünlü 10 festivalinden birisi olarak gösterilen Hindistan’daki Thaipusam Festivali, aynı zamanda acı ve dehşetin yaşandığı dini bir tören olarak kabul ediliyor. Hindular taştan heykelini yaptıkları tanrılarına inançlarını gösterebilmek için acılar çekiliyor. Bu kutsal festival boyunca yanaklarına şiş geçiriyor, boru geçiriyor ya da sırtlarına çengel taktırıp kendilerini astırıyor. Bu kutsal festivalde şişle yanak delmek, sırtına sokulan kancalarla asılmak gayet rutin şeyler. Kan revan içerisinde kalan Hindular, bununla da yetinmeyip ateş üstünde yürüyor.  Bu süreçte Hinduların büyük bölümü oruç tutar ve bedenlerini arındırmak için vejetaryen diyet yapar. Festival sonrası özel tapınak ziyaretleri Hindular için bir hac kabul ediliyor.

Festivalin asıl ortaya çıkışı ise Hint mitolojisindeki kötü Asuralar ve iyi Devalar arasındaki savaşı sürekli Devaların kaybetmeleri üzerine. Devalar, Tanrı Şiva’ya gidip onlara Asuraları yenmeleri için bir lider verilmesini talep ederler ve Tanrı Şiva’ya tapınırlar. Bunun üzerine Tanrı Şiva da Lord Murugan’ı yaratır ve Devaların hizmetine Asuraları yenmesi için sunar. Bu gün festival günü olarak kutlanmaya başlanır. Aynı zamanda festival günü Lord Murugan’ın doğum günüdür.

Festivalin Batu Mağaraları’nda kutlanıyor olmasının sebebi de Batu Mağaraları’nın Lord Murugan’a adanmış en görkemli tapınaklardan biri olmasıdır. Mağaranın hemen önünde elinde mızrak tutan altın kaplama heykel Lord Murugan’ın heykeli bulunmaktadır.

Festival hazırlıkları bir gün önceden Kuala Lumpur’da bulunan Sri Mahamariamman Hint Tapınağında başlıyor. Burada hazırlanan Lord Murugan ve eşlerinin (Valli and Teivayanni) heykelleri, iki tekerlekli arabaya yerleştiriliyor (Nam-ı diğer Silver Chariot) ve bu araba sabah saat 04.00 civarında binlerce insanla birlikte Batu Mağaralarına doğru yola çıkıyor. Korteje eşlik edenlerin bazıları “kavadi” denilen oldukça ağır ve süslü çemberler taşıyıp vücutlarının çeşitli yerlerine ağırlıklar ve iğneler batırılmış şekilde ilerliyor. Kavadi taşıyacak olan kişiler fiziksel ve ruhsal olarak günler öncesinden hazırlanmaya başlıyorlar. Vücutlarını temiz tutup, düzenli ibadet etmek ve Thaipusam’dan 48 gün öncesinde diyete başlamaktadır.

Festivale katılmanın kavadi taşımaya nazaran daha basit yolu bereket sembolü olarak ellerindeki testilerde süt taşımak. Hint müzikleri eşliğinde dans ederek ilerleyen insanları, süt taşıyanları, yerlerde sürüklenerek gelen ve transa girmiş insanları izlemek oldukça enteresan. Genelde insanlar Lord Murugan’ın renkleri olan sarı ve turuncu renkli kıyafetler giyiyorlar. Temelde festival süresince Hint Savaş Tanrısı Lord Murugan’a olan inançlarını çeşitli şekilde acı çekerek gösteriyorlar.

THAİPUSAM KUTSAL FESTİVALİ SIRASINDA RİTUELLER
Katılımcılar Tanrı Lord Murugan için önemli sarı ve turuncu renkler giyiyor.
Süt sürahi, başlıklar halinde başlıklar halinde taşınır.
Dil ve yanaklar, bir hacı, konuşma yeteneğini feda ettiğini göstermek için iki sembolik şiş tarafından delinir. Aynı hacılar genellikle kafalarını tıraş eder ve orada olmak için uzun mesafeler kat ederler.
Adananlar, bedenlerini delen veya bıçaklayan kavadis (yükler) taşırlar. Bazıları vücutlarına kancalarla tutturulmuş ağır kızakları çeker.
Birisi bir kavadi giymeden önce, kendilerini bekârlığa, özel bir diyete ve sürekli duaya karşı 48 gün boyunca temizler.
Hintliler, Batu Mağaraları’ndaki tapınağa 272 basamak tırmanıyor.

Batu Mağaraları’na geldikten sonra mağarayı tırmanma aşaması başlıyor. Kavadi taşıyanlarının ailelerinin “Vel vel, vel vel” naraları ve hint müzikleri eşliğinde üzerlerindeki üzerindeki onlarca kilo ağırlıkla beraber kavadi taşıyanlar 272 basamağı ara ara dinlenerek çıkıyorlar. Tüm bu süreci Hintlilerin yanı sıra turistler de büyük ilgi ile izlemektedir.
    © 2024 Festival Turları, Dünya Festival Gezileri. Tüm hakları saklıdır