Ayvalık Zeytin Hasadı Turu

Ayvalık Zeytin Hasadı
PAYLAŞ
Hareket Noktaları
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
(kişi başı)
Ülkemizde zeytinyağı tüketimini arttırmak ve sundukları kaliteyle öne çıkan markalarımızla dünyaya açılmak… Bunu gerçekleştirirken, zeytinyağının ‘sağlıklı yaşam’ için vazgeçilmezliğini bir kez daha vurgulayacağız.
Festival Turları

Ülkemizde zeytinyağı tüketimini arttırmak ve sundukları kaliteyle öne çıkan markalarımızla dünyaya açılmak… Bunu gerçekleştirirken, zeytinyağının ‘sağlıklı yaşam’ için vazgeçilmezliğini bir kez daha vurgulayacağız.

Zeytin ağacının 40 bin yıllık bir geçmişi var.

Kuzey Afrika’da, Sahra Bölgesi’nde de M.Ö. 12 bin yılına ait zeytin ağacı bulgularına ulaşıldı.

Zeytinyağı işleme tekniklerinden bazılarının günümüzden 2600 yıl önce Klazomenai’de kullanıldığını biliyoruz. Burada yapılan zeytinyağı ayrıştırma işleminde, bileşik kaplar esasına göre çalışan üç gözlü bir düzenekle kesintisiz üretim ilk kez gerçekleştirildi. Klazomenaililer aynı mil etrafında dönen taş silindirlerin yanı sıra pres ve mucurgat (pres kaldırmaya yarar) kullanımını da buldular.

Klazomenai’de zeytinyağı üretimi sadece kentin ihtiyacını karşılamak için değil, dış satım amaçlı da yapılıyordu. Bunun en önemli kanıtı, deniz aşırı antik kentlerdeki arkeolojik kazılarda çok sayıda, Klazomenai amphoralarının bulunmasıdır.

HASAT SÜRESİ:
Zeytin hasadı, yöresine, iklimine, senesine göre değişmekle birlikte genellikle Eylül ayı sonunda başlayıp, Şubat sonuna kadar sürer.
En önce sofralık yeşil zeytinler, arkasından erken hasat yağlık zeytinler, sonra siyah sofralık ve yağlık zeytinler toplanır.
Hasatta en meşakkatli ve pahalı olan yöntem, en kaliteli ürünü almayı da sağlayan tek tek elle toplamaktır. Ancak bunun yerine, giderek daha yaygınlaşan, ağacı sallama, taraklama ya da sırıklama yöntemi kullanılıyor. Günümüzde, mekanik hasat yöntemleri yaygınlaşmaktadır.

16. AYVALIK ULUSLARARASI ZEYTİN HASAT FESTİVALİ PROGRAMI

16.Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat Festivali, 28-31 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Zeytinyağı tüketimini artırmaya yönelik katkıda bulunmak amacıyla, çok sayıda firmanın destek verdiği festival hasat şenliği havasında kutlanacak. Büyük Park alanında kurulacak olan zeytin ve zeytinyağı pazarında tadım etkinlikleri gerçekleştirilecek.

Festival ayrıca “tarih, mimari, doğa ve lezzet kenti” olan Ayvalık’a ilgi çekmek, kente her yıl daha fazla sayıda yerli ve yabancı turistin bölgeye gelmesini sağlayarak,  turizme büyük katkı sağlamaktadır.

28 EKİM PERŞEMBE:  HASAT VE YAĞ SIKIMI

Barbun’un çiftliğinde; konukların geniş katılımıyla hasat, yağ sıkımı, halk oyunları, animasyonlar gibi etkinliklerin ardından, gazeteci yazar Ahmet Aydın Akansu’nun “Bereket, Adalet ve Barışın Simgesi Zeytin Ağaçları” temalı fotoğraf sergisi açılacak. Akşam saatlerinde ise; Altınova’da Hüseyin Bozkurt ve platform aracılığıyla zeytin tarihi sempozyumu düzenlenecek.

29 EKİM CUMA: BÜYÜK PARK’TA ETKİNLİKLER VE DEMOKRASİ ARENASI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını da kapsayan festivalin ikinci gününde, Büyük Park’a kortej yürüyüşü yapılacak. Park alanında ise sertifika töreni, müzik aktivitesi, tadım masası, halk oyunları, HES koduna göre zeytinyağı çekilişleri gün boyu devam edecek. Akşam saatlerinde Akçapınar Köyü’nde; “İklim Değişikliğinin Zeytindeki Hasarı” konulu sempozyum yapılacak.29 Ekim akşamı Halil Başyazgan Küçükköy Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde Uğur Dündar’ın Demokrasi Arenası programı gerçekleştirilecek.

30 EKİM CUMARTESİ:  BEKİR COŞKUN KÜTÜPHANESİ AÇILACAK

Festivalin üçüncü gününde; gazeteci yazar Doğan Doğan’ın; “Anıt Ağaç” isimli sergisinin açılışı yapılacak. Küçükköy meydan etkinliklerinde ise; Boşnak müzik aktiviteleri,halk oyunları ve ilkokul çocukları için dijital hasat gerçekleştirilecek. Ardından; Halil Başyazgan Küçükköy Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde UNESCO açılımı sempozyumunda; “Tarihsel Süreçte Zeytinin Endüstriyel Payzajda Aldığı Yol” konuşulacak. Akşam saatlerinde ise; Aydınlanma ve demokrasi mücadelesinin sembol isimlerinden, geçtiğimiz yıl yitirdiğimiz Sözcü gazetesi yazarı Ayvalık sevdalısı Bekir Coşkun adına çok sevdiği ve yazları yaşamını sürdürdüğü Alibey (Cunda) Adası’nda kuruluşu tamamlanan kütüphanenin açılışı gerçekleştirilecek. Açılışa katılacak olan Sözcü gazetesi yazarları imza töreni düzenleyecek, konuşmalar, video sunumları yapılacak. Dört gün boyunca, Ayvalık’ta üreticisiyle, işletmecisiyle, markaları yaratan iş adamlarıyla, ithalatçısıyla, ihracatçısıyla, konuklarıyla, medya mensuplarıyla, sanatçılarıyla ve halkın yoğun katılımıyla gerçek bir “şenlik” yaşanacak. Festival Altınova’da konukların katılacağı kahvaltının ardından meydan etkinlikleriyle kapanacak.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    © 2023 Festival Turları, Dünya Festival Gezileri. Tüm hakları saklıdır