WhatsApp 0533 558 18 99 festival@festivalturu.com

  

  Yuvarlak peyniri yakalayabilmek için onlarca insanın yarıştığı festival, renkli ve eğlenceli görüntülere sahne oluyor.

  CHEESE ROLLİNG FESTİVALİ

  İngiltere’nin güneybatı bölgesindeki; Gloucester’da Brockworth köyünün Cooper’s Hill tepesinde düzenlenen peynir yuvarlama festivalinde; farklı yaş gruplarından birçok katılımcı, dik bir tepeden aşağıya bırakılan peynir tekerini yakalamak için mücadele vermektedir.

  200 yıldır her sene yapılan geleneksel bir festivalde; yaklaşık 45 derecelik bir açıya bırakılan 4 kg’lık yuvarlak peyniri yakalayabilmek için onlarca insanın yarıştığı festival, renkli ve eğlenceli görüntülere sahne oluyor. Brockworth Köyü’ndeki insanlar tarafından ufak bir eğlence amacıyla başlatılan bu etkinliğe, zaman geçtikçe dünyanın pek çok farklı yerinden insanların katıldığı Cooper’s Hill Yarışı, ismini etkinliğin gerçekleştiği meşhur yokuştan alıyor.

  Peynirin bitiş noktasına ulaşmadan yakalanması amaçlanan yarışa,  bir saniye geç başlanıyor ve peynirin hızı saatte 112km’ye kadar ulaşabiliyor! Peyniri bitiş noktasına ulaşmadan yakalamak mümkün olmadığı için peyniri yakalamak yerine bitiş çizgisini ilk geçen bu 4 kiloluk peynirin sahibi oluyor. Organizasyonda biri büyük (4 kg) diğer üçü küçük (1.5 kg) olmak üzere dört adet peynir kovalanıyor. Kadınlar ve erkekler de ayrı kategorilerde yarışıyor.

  Dünya’nın en ilginç ve en tehlikeli yarışması her yılın mayıs ayının son pazartesi günü gerçekleştiriliyor.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  YAKINLARDAKİ DİĞER TURLAR


  Belirtilmemiş

  Belirtilmemiş

  Belirtilmemiş

  BLOG YAZILARI

  © 2020 Festival Turları, Dünya Festival Gezileri. Tüm hakları saklıdır