Error: Your upload path is not valid or does not exist: /home/htafesti/public_html/wp-content/uploads Cheese Rolling Festivali Turu | İngiltere | Dünya Festival Turları

Cheese Rolling Festivali

  

PAYLAŞ
Hareket Noktaları
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
(kişi başı)
Yuvarlak peyniri yakalayabilmek için onlarca insanın yarıştığı festival, renkli ve eğlenceli görüntülere sahne oluyor.
Dünya Festival Turları

Yuvarlak peyniri yakalayabilmek için onlarca insanın yarıştığı festival, renkli ve eğlenceli görüntülere sahne oluyor.

CHEESE ROLLİNG FESTİVALİ

İngiltere’nin güneybatı bölgesindeki; Gloucester’da Brockworth köyünün Cooper’s Hill tepesinde düzenlenen peynir yuvarlama festivalinde; farklı yaş gruplarından birçok katılımcı, dik bir tepeden aşağıya bırakılan peynir tekerini yakalamak için mücadele vermektedir.

200 yıldır her sene yapılan geleneksel bir festivalde; yaklaşık 45 derecelik bir açıya bırakılan 4 kg’lık yuvarlak peyniri yakalayabilmek için onlarca insanın yarıştığı festival, renkli ve eğlenceli görüntülere sahne oluyor. Brockworth Köyü’ndeki insanlar tarafından ufak bir eğlence amacıyla başlatılan bu etkinliğe, zaman geçtikçe dünyanın pek çok farklı yerinden insanların katıldığı Cooper’s Hill Yarışı, ismini etkinliğin gerçekleştiği meşhur yokuştan alıyor.

Peynirin bitiş noktasına ulaşmadan yakalanması amaçlanan yarışa,  bir saniye geç başlanıyor ve peynirin hızı saatte 112km’ye kadar ulaşabiliyor! Peyniri bitiş noktasına ulaşmadan yakalamak mümkün olmadığı için peyniri yakalamak yerine bitiş çizgisini ilk geçen bu 4 kiloluk peynirin sahibi oluyor. Organizasyonda biri büyük (4 kg) diğer üçü küçük (1.5 kg) olmak üzere dört adet peynir kovalanıyor. Kadınlar ve erkekler de ayrı kategorilerde yarışıyor.

Dünya’nın en ilginç ve en tehlikeli yarışması her yılın mayıs ayının son pazartesi günü gerçekleştiriliyor.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    © 2024 Festival Turları, Dünya Festival Gezileri. Tüm hakları saklıdır