Error: Your upload path is not valid or does not exist: /home/htafesti/public_html/wp-content/uploads La Tomatina -Domates Festivali Turu | Dünya Festival Turları

La Tomatina – Domates Festivali

La Tomatina – Domates Festivali | İspanya
PAYLAŞ
Hareket Noktaları
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
(kişi başı)
Dünyanın pek çok yerinden binlerce kişinin katıldığı festivalde müzikli eğlenceler, danslar ve havai fişek gösterileri olur.
Dünya Festival Turları

Dünyanın pek çok yerinden binlerce kişinin katıldığı festivalde müzikli eğlenceler, danslar ve havai fişek gösterileri olur.

“La Tomatina” Domates Festivali her yıl Ağustos ayının son Çarşamba günü İspanya’nın Valencia şehri yakınlarındaki Buñol kasabasında düzenlenir. Dünyanın pek çok yerinden binlerce kişinin katıldığı festivalde müzikli eğlenceler, danslar ve havai fişek gösterileri olur. Domates savaşının yapıldığı gün caddelerde yaklaşık 40 – 50 bin katılımcı olur. Dünyanın en büyük yiyecek savaşı olarak adlandırılır.

Festival süresince tonlarca domates havada uçuşur. Festival sadece domates savaşları ile sınırlı kalmaz. Bir gün öncesinde Valencia’nın meşhur Paella yemeği yarışları da düzenlenir. Paella, safranç pirinç ve deniz ürünleri kullanılarak yapılan bir pilav gibidir. La Tomatina Festivali’nin tarihi çok eskilere dayanır. Kesin olarak nasıl ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte rivayete göre bir Ağustos ayında düzenlenen yöresel etkinliğe katılmayan gençlerin katılanlar tarafından itilip yere düşmesi sonucu sinirlenen gençler kavgaya tutuşur ve oradaki bir manavın domateslerini birbirlerine atmaya başlar. Polis gelip gençleri ayırana kadar epey bir domates kullanılmış olur ve ertesi sene Ağustos geldiğinde bu olayı hatırlayıp yeniden domates savaşı başlatırlar. İlerleyen yıllarda bu olay bir gelenek halini alır ve binlerce insanın katıldığı renkli bir festivale dönüşür.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    © 2024 Festival Turları, Dünya Festival Gezileri. Tüm hakları saklıdır