Error: Your upload path is not valid or does not exist: /home/htafesti/public_html/wp-content/uploads Lyon Işık Festivali Turu | Fransa | Dünya Festival Turları

Lyon Işık Festivali

Lyon Işık Festivali | Fransa
PAYLAŞ
Hareket Noktaları
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
(kişi başı)
Köprülerin, heykellerin, binaların hatta telefon kulübelerinin bile ışıklandırılmasıyla Lyon şehri masalsı bir atmosfere bürünmektedir.
Dünya Festival Turları

Köprülerin, heykellerin, binaların hatta telefon kulübelerinin bile ışıklandırılmasıyla Lyon şehri masalsı bir atmosfere bürünmektedir.

LYON IŞIK FESTİVALİ (Fête des Lumières)

07 – 10 Aralık 2023 tarihleri arasında 4 gün boyunca sürecek olan, Lyon Işık Festivali’nde, yaklaşık 3 milyon ziyaretçi farklı mahallelerde, ses ve ışık şovuna doyacak. Havanın kararması ile birlikte, sokaklar, meydanlar ve anıtlar aydınlatılacak ve Lyon şehri masalsı bir atmosfere kavuşmaktadır.

1851 yılından bu yana düzenlenen Lyon Işık Festivali, şehrin rengârenk ışıklarla buluşmasını sağlıyor. Köprülerin, heykellerin, binaların hatta telefon kulübelerinin bile ışıklandırılmasıyla şehri masalsı bir atmosfere bürüyen Lyon Işık Festivali kapsamında konserlerle de karşılaşabileceğinizi hemen belirtelim. Dünyanın başta gelen ışık sanatçılarının ellerinden çıkma, sanat eserine yeni bir soluk kazandıran aydınlatmalar müzikle birleşince daha da karşı koyulamaz oluyor.

Işık Festivali; Lyon’a veba salgını zamanlarından, ortaçağdan bir miras. Rivayete göre 1643 yılında Lyon şehri sınırlarına kadar dayanan veba salgınından korunmak için halk Bakire Meryem’e dualar edip mumlar yakmış ve ondan merhamet dilemiş. Meryem dualarını kabul etmiş ve bütün Avrupa’ya cehennemi yaşatan kara veba Lyon’dan tek bir can bile almadan gitmiş.

Lyon halkı Azizeye şükranlarını sunmak için 1843 yılında şehre bir Meryem Ana heykeli yapmış. Bu tarihten sonra tüm Lyon ahalisi 7 Aralık gününden itibaren 4 gün boyunca pencerelerin önünde Meryem için mumlar yakmış. Festival, adını bu şükür mumlarından alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir




© 2024 Festival Turları, Dünya Festival Gezileri. Tüm hakları saklıdır