Error: Your upload path is not valid or does not exist: /home/htafesti/public_html/wp-content/uploads Mostra Karnavalı Turu | Sakız Adası | Dünya Festival Turları

Mostra Karnavalı

Mostra Karnavalı | Sakız Adası
PAYLAŞ
Hareket Noktaları
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
(kişi başı)
Thimiana köyünün Mostra Karnavalının kesin bir başlangıç tarihi olmamakla beraber, ortaçağ zamanından beri süregelen, bir gelenek olduğu bilinmektedir.
Dünya Festival Turları

Thimiana köyünün Mostra Karnavalının kesin bir başlangıç tarihi olmamakla beraber, ortaçağ zamanından beri süregelen, bir gelenek olduğu bilinmektedir.

Thimiana köyünün Mostra Karnavalının kesin bir başlangıç tarihi olmamakla beraber, ortaçağ zamanından beri süregelen, bir gelenek olduğu bilinmektedir. Geçmişi Orta Çağ’ a uzanan bu gelenek, korsan ve yağmacıların Sakız adasına saldırarak ada sakinlerinin ekinlerini ve tüm mallarını yağmalaması ile ilgilidir.

Bir cuma günü, köye korsanlar tarafından, köyün geliri olan sakızı elde etmek amacıyla, bir saldırı yapılmıştır. Bu saldırı olmadan önce, köyün gözcüsü, korsanları görmüş ve köy halkına saldırıyı haber vermiştir. Thimiana Köyü sakinleri tamda eğlencenin havasıyla coşmuşken gelen haber üzerine sahile iner ve korsanlara tuzak kurarlar. Çok şiddetli geçen bir savaşın ardından, korsanlar püskürtülür. Köylüler zafer sarhoşluğuyla esirleri köy meydanına getirirler. Orada korsanları bir güzel döverler ve eğlenirler.  O zamandan beri, bu olayı, her yıl aynı gün (Karnaval döneminin son cuma günü), köylüler, yüzlerini elde yapılmış bir maske kullanarak ve farklı kıyafetler giyerek, bir bayram havasında kutlamaktadırlar. Aynı haftanın pazar günü ise, köyün meydanında toplanarak, özel bir folklor oyunları oynamaktadır.

Bu folklor oyununda asıl anlatılan; saldırı anında, köylüler ve korsanlar arasında geçen mücadele sırasındaki, hareketleri göstermektir. Bu dans bittikten sonra, bütün köylüler ve ziyaretçiler, enstrümanlar çalarak müzik eşliğinde ve özel bir savaş marşı söyleyerek, Aziz Efstratios Kilisesine giderler. Kilisenin etrafındaki bahçe korkuluklarına ise, özel renkli bayraklar asarak, kiliseyi süslerler. Artık günümüzde, Mostra Karnavalında, biraz daha modern çizgide kıyafetler kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu karnavalda, Yunan halkının güncel yaşamı, özel araçların üzerine kurulmuş, çeşitli kuklalarla, hiciv sanatı ile anlatılmaktadır.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    © 2024 Festival Turları, Dünya Festival Gezileri. Tüm hakları saklıdır