Error: Your upload path is not valid or does not exist: /home/htafesti/public_html/wp-content/uploads Parintins Folklor Festivali Turu (Boı Bumba Festivali) | Dünya Festival Turları

Parintins Folklor Festivali ( Boı Bumba Festivali)

Parintins Folklor Festivali | Brezilya
PAYLAŞ
Hareket Noktaları
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
(kişi başı)
Parintins’te düzenlenen Boi Bumba Festivali, Rio Karnavalından sonra Brezilya’da düzenlenen ikinci büyük festivaldir.
Brezilya Festival Turları

Parintins’te düzenlenen Boi Bumba Festivali, Rio Karnavalından sonra Brezilya’da düzenlenen ikinci büyük festivaldir.

Parintins’te düzenlenen Boi Bumba Festivali, Rio Karnavalından sonra Brezilya’nın ikinci büyük festivalidir. Boi Bumba Festivali, Brezilya tarihi boyunca anlatılan yerli Amazon halklarının, geleneksel folklorun, Portekizli sömürgecilerin ve Katolik kültürün bir sahnede sergilendiği yerdir aslında.

Festivalin enteresan bir hikâyesi var. Pai Francisco ve Mae Catarina adında fakir bir evli çift varmış. Her şey Mae’nin hamileyken aşermesiyle başlıyor. Ama kadının canının sürekli istediği şey öyle erik, kiraz, tatlı falan değil. Boğa dili istiyor hiç durmadan. Kadının kocası tabii bundan çok etkileniyor. Hatta karısına istediği şeyi bulamazsa çocuğunun mutlaka sakat doğacağını düşünüyor. Bir panik anında topraklarında çalıştığı efendisinin boğasını öldürüp, dilini karısına ikram eder. Yakayı ele veren Pai, tutuklanır ve ölüm cezasına çarptırılır. Daha sonra devreye giren bir rahip, yaptığı sihirle boğayı canlandırır ve hikâye mutlu sonla biter. Pai ve Mae çiftinin bu hikâyesi ise, yüzlerce yıldır kutlanan bir festivali beraberinde getirir.

Festival için özel olarak inşa edilen 40 bin kişilik Bumbódromo stadyumun da her gece üç saat boyunca, iki boğanın tarafları karşı karşıya geliyorlar. Portekizce de boğalara “boi” deniliyor. Oyunda iki “boi” var. “Caprichioso” denilen boğa ve “Garantido” adlı boğa neredeyse bu oyunda kutsal yaratıklar sayılıyor Her iki boğa da “bumbas” denilen ve toplamı 3.000’ü bulan dansçı grupları tarafından korunuyor.  Gösteriye tam 500 perküsyoncu da katılıyor. İşte o zaman festival hareketleniyor. Sembolik kavga bir renk ve müzik cümbüşü halini alıyor.

Brezilya ve Amerika kıtasının çeşitli yerlerinden turistler bu festivale katılmak için ancak deniz yoluyla bölgeye akın ediyorlar. Her yıl üç gün boyunca 40 ila 50 bin ziyaretçiyi ağırlıyor.

Parintins’te yapılan bu festival süresince göstericiler mutlaka kendi boğalarının renginde giyiniyorlar. Tabii isterlerse ziyaretçiler de…

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    © 2024 Festival Turları, Dünya Festival Gezileri. Tüm hakları saklıdır