Error: Your upload path is not valid or does not exist: /home/htafesti/public_html/wp-content/uploads Pernik - Surva Festivali Turu | Bulgaristan | Dünya Festival Turları

Pernik – Surva Festivali

 

PAYLAŞ
Hareket Noktaları
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
(kişi başı)
Uluslararası kültür arenasında, dünyada tek olan ‘’SURVA’’ geleneğine adanan otantik bir festivalle adından söz ettirmeyi başarmıştır.
Bulgaristan Festival Turları

Uluslararası kültür arenasında, dünyada tek olan ‘’SURVA’’ geleneğine adanan otantik bir festivalle adından söz ettirmeyi başarmıştır.

1966 yılından beri, Bulgaristan’ın Pernik şehrinde düzenlenen Surva Festivali, uluslararası kültür arenasında, dünyada tek olan ‘’SURVA’’ geleneğine adanan otantik bir festivalle adından söz ettirmeyi başarmıştır. Balkanlar için benzersizdir ve her yılın Ocak ayının son hafta sonunda düzenlenmektedir. Bulgaristan’daki çeşitli köy ile kasabalarından ve yurt dışından gelen gruplar ile birlikte binlerce izleyici, festivale katılmak, atmosferi yaşamak ve eğlenmek için geliyor.

Festival alanına yaklaştığınızda gözünüze çarpan ilk şey kulaklarımıza gelecek olan, binlerce zil sesi olacaktır. Kalabalığa girer girmez bu hoş melodi, sanatçıların enerjik hareketleri ve izleyicilerin sesleri tarafından güçlendirilmiş neredeyse kulaklarımızı sağır edecek gibidir. Endişelenmeyin, bu büyüleyici melodiye alışmak ve onu sevmeye başlamak sadece beş dakika sürecek. Dansçılar, caddeden aşağıya çıkarak yüksek sesle ses çıkaran canavar bir orduya benzemektedir.

Yöresel bir gelenek olan ‘’Surva’’ kış günlerinde kötülükleri kovmak için ‘’Kukeri’’ adı verilen adamların çanlarla ve maskelerle oynadıkları oyunlar ve özel ritüelleri içeriyor. 50 yıl önce bölge halkının kış ortasında, kötü ruhları köylerinden kovmak amacıyla düzenledikleri festival, 25 yıldan beri ‘’uluslararası statü’’ aldı. Festival de halk gelenekleri ve maskeli oyunları canlandırıyor. ‘’Survakari’’ ve ‘’Kukeri’’ adı verilen katılımcılar arasında yarışma niteliği de taşıyan gösteriler, çocuklardan yaşlılara, her yaştan herkes eğlence ve güzel zaman fırsatı sunuyor. Maskelerin büyülü geleneği asırlardır Pernik’te korunuyor. Neredeyse yöredeki her köyde ‘’Kukeri grubu’’ var. Gelenek ve maskeler Baba’dan Oğul’a aktarılıyor. Bu oyunlar genelde bir grup erkek tarafından oynanır. Yüzlerinde maskeler, bellerinde ağır çanlar ve çıngıraklar, özel ritmik dans adımlarıyla ilerliyor.  Pernik yöresinden ‘’Surva’’ geleneği 2015 yılın da UNESCO somut olmayan kültürel miras olarak Dünya Mirasları Listesine girdi.

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    © 2024 Festival Turları, Dünya Festival Gezileri. Tüm hakları saklıdır