Error: Your upload path is not valid or does not exist: /home/htafesti/public_html/wp-content/uploads Rio Karnavalı Turu | Brezilya | Dünya Karnaval Turları

Rio Karnavalı (Carnival in Rio de Janeiro)

Rio Karnavalı | Brezilya
PAYLAŞ
Hareket Noktaları
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
(kişi başı)
Dünyanın en büyük karnavallarından biri olarak gösterilen ve renkli karnavallarından birisi olan Rio karnavalı, her yıl geleneksel olarak düzenlenmektedir.
Brezilya Festival Turları

Dünyanın en büyük karnavallarından biri olarak gösterilen ve renkli karnavallarından birisi olan Rio karnavalı, her yıl geleneksel olarak düzenlenmektedir.

Dünyanın en büyük karnavallarından biri olarak gösterilen ve renkli karnavallarından birisi olan Rio karnavalı, her yıl geleneksel olarak Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenmektedir.

Rio karnavalı denildiğinde akla ilk olarak renkli kıyafetler, devasa dans gösterileri ve caddelerdeki kalabalık, sokak partileri ve meşhur balolardır. Festival boyunca 7’den 77’ye herkes için çeşitli konseptlerde balolar düzenlenir. Her türlü zevke göre bir balo bulmak mümkün. Balolar içerisinde en ilgi çekeni ise Copacabana Palace’ta düzenlenen geleneksel gala balosudur.

Karnavalın açılış günü cuma günüdür, kapanışı da salı yapılır. Karnavalın başladığı cuma günü, belediye başkanı ”King Momo”yu taçlandırır ve şehrin anahtarını verir.

 King Momo belediye başkanı tarafından belirlenen birisidir.  Kral Momo veya Kral Momos veya Kral Momus (Portekizce Rei Momo veya İspanyolca Rey Momo), özellikle Brezilya ve Kolombiya’da olmak üzere çok sayıda Latin Amerika festivalinde Karnavalların kralı olarak kabul edilir. Geleneksel olarak, rolü yerine getirmek için uzun boylu, şişman bir adam seçilir.  Cuma günü anahtarları teslim alan Momo, ataları gibi neşeli, tombul birisidir ve bir taç taşır. Festival geçmişinin ise 1723’e kadar dayandığı söylenir.

Aslında Brezilya’da her yıl çeşitli karnavallar düzenlenir, Rio karnavalı ise bu karnavallar arasında en çok bilinen ve kalabalık geçendir.

Şehirdeki festivaller sürekli olarak devam eder. Karnaval takvimindeki en önemli etkinlik ise Samba Parade’dir.

Konu bir festival olunca yarışmalar da yapılıyor tabii. En iyi samba geçidi Sambadrome’da oluyor.

1984’ten bu yana samba geçit töreni Sambadrome’da gerçekleşir ve en iyi samba okulları burada yarışırlar. 40 kişilik bir jüri de töreni izleyen on binler ile birlikte takımları seyreder. Belirli kriterler sonrasında kazanan seçilir.

Rio karnavalı demişken “Carioca”lardan bahsetmemek olmaz.

Cariocalar Rio’nun yerel halkına verilen isimdir. Turistler tarafından sıcakkanlılık ve dostlukla karşılanan Cariocalar şehri benimseyen herkesi Cariocalı olarak tanımlarlar.

Karnaval boyunca şehirde 500’den fazla sokak festivali düzenlenir. Etkinliğe yaklaşık 2 milyonu turist olmak üzere yaklaşık 7 milyon kişi katılım sağlar

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    © 2024 Festival Turları, Dünya Festival Gezileri. Tüm hakları saklıdır