Karaburun Nergis Festivali

Karaburun Nergis Festivali
PAYLAŞ
Hareket Noktaları
6-12 Yaş Çocuk Fiyatlandırması
(kişi başı)
Karaburun Yarımada’sının sizlere sunduğu zengin bitki örtüsü doğası, tarihi, göz dolduran bahçeleri ve konserleriyle hoş bir festival havası…
Festival Turları

Karaburun Yarımada’sının sizlere sunduğu zengin bitki örtüsü doğası, tarihi, göz dolduran bahçeleri ve konserleriyle hoş bir festival havası…

21 Ocak Cumartesi ve 22 Ocak 2023 Pazar günü gerçekleşecek olan 5. Karaburun Nergis Festivali, Karaburun Yarımada’sının sizlere sunduğu zengin bitki örtüsü, doğası, tarihi, efsane hikâyesiyle, göz dolduran bahçeleri ve konserleriyle sizlere hoş bir festival havası yaşama fırsatını verecektir.

Karaburun merkezinde düzenlenecek festivalde, mis kokulu nergislerin yanında ilçeye bağlı birbirinden güzel köylerinin ürünleri de ziyaretçilerle buluşacak.

Yerel üreticiye destek olması sebebiyle başlatılan Nergis festivali hem bilmeyenlere nergis çiçeğini tanıtıyor hem de eğlenmek ve değişik bir duygu yaşamak isteyen vatandaşlara fırsat veriyor. Renkli görüntülere sebep olan bu festivalde üreticiler kendi yetiştirdikleri nergisleri tanıtıp satarken aynı zamanda da müzik grupları festivale katılanlarının kulağının pasını gideriyor..

Festival kapsamında düzenlenecek Nergis Güzellik Yarışması’nda 2022 yılı Nergis Kraliçesi seçilirken, üreticilerin teşvik edilmesi ve bilgilendirilmesi amacıyla nergisten yapılan kolonya, esans, sabun, süs eşyası gibi ürünler ile ilgili çeşitli atölyeler gerçekleştirilecek.

Karaburun nergisi, adını mitolojik bir hikâyeden alıyor. Söz konusu efsane özetle şöyledir:

Bugün Karaburun Yarımadası olarak adlandırılan bölgede yer alan Bozdağ, eski Yunan ve Roma tarihinde adı “Mimas” olarak geçer.“Mimas” adını eski Yunan mitolojisinden almaktadır.

Efsaneye göre, bu bölgede Narkissos adında bir avcı yaşar. Orman Perisi Ekho bir gün onu görür ve âşık olur. Ancak Narkissos bu aşka karşılık vermez. Bunun üzerine Ekho bu aşkla eriyip gider. Bu duruma çok öfkelenen aşk Tanrıçası Afrodit’te Narkissos’tan intikam almak için onu kendine âşık olması için büyüler. Narkissos sularda kendi suretini gördükçe karşılık alamamanın acısını çeker. Sonunda orman perisi Ekho gibi eriyip gider. Narkissos’un eriyip yok olduğu yerde bir çiçek yeşerir. Bu çiçeğin adı Nergis’tir. Bu hikâyeyi anlatan en iyi NERGİS festivalidir. Nergis çiçeği AŞK’tır.

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
    © 2023 Festival Turları, Dünya Festival Gezileri. Tüm hakları saklıdır